תכנון-ביצוע – על מה כולם מדברים?

אוהד אלוש, סמנכ”ל הנדסה, טופ דיזיין בניה והשקעות בע”מ, מאי 2020

בעולם הבניה, ישנם כמה סוגים של הסכמי התקשרות בין הלקוח, מזמין העבודה, למבצע. מבחינת אופי ההתחשבנות, הסכם פרויקט בניה יכול להיות הסכם פאושלי או הסכם למדידה, בזה נעסוק במאמר “פאושלי או מדידה – מה ההבדל?”, במאמר זה נעסוק בגבולות ותחומי האחריות של הקבלן הראשי.

בעבר, הכל היה פשוט, לפני שהעבודה הייתה מגיעה לקבלן, כמו טופ דיזיין בניה והשקעות בע”מ, יזם שרצה לבנות לעצמו את משרד החלומות היה פונה למשרד ניהול ופיקוח שהיה שוכר את שירותיו של אדריכל. האדריכל היה מתכנן סקיצות ראשוניות של סט תוכניות: העמדה, הריסה, בניה (קירות, תקרות וריצוף) וחשמל בתהליך שאורך בין כמה חודשים למעל שנה של תיקונים ושינויים בין המזמין לאדריכל, היה נבנה לו לאט לאט סט תכניות שאיתו אפשר לפנות ליועצים השונים.

בין היועצים לבין מנהל הפרויקט מטעם היזם מתבצע תהליך שנקרא תיאום תכנון, שאורך עוד בין חודש לחודשיים, שבו כל היועצים מתאמים את התכנון שלהם ביניהם, כדי לעשות מקסימום תיאום בין כולם ולהוציא תוכניות חופפות ככל האפשר.

עם התוכניות הללו, יכול מנהל הפרויקט להוציא את הפרויקט למכרז ולבחור את הקבלן המתאים ביותר לעבודה, טופ דיזיין או אחד מהמתחרים.

כל התהליך המתואר נקרא התהליך הקונבנציונאלי ולו חסרון אחד גדול – זמן. פרויקט בתצורה הזאת יארוך לפחות שנה.

כיום עולם הבניה הולך לכיוון אחר, פרויקט בשיטת “תכנון-ביצוע”, לתת לקבלן תוכנית העמדה אדריכלית והוא יסתדר מפה.

אנחנו בטופ דיזיין בניה והשקעות, בזכות הניסיון הרב שלנו, יודעים לקחת את התוכנית וביחד עם האדריכל לבנות תקציב שאנו סומכים את שתי ידינו עליו ומתחייבים לעמוד בו עד המסירה.

בפרויקט תכנון-ביצוע קיים סיכון במידה כלשהי עבור הקבלן, שכן הוא מתחייב על סעיפים שהוא לאו דווקא סגור עליהם עד הסוף, אבל אלו סיכונים שאנו יודעים לקחת בחשבון. כמו כן, בפרויקט תכנון-ביצוע אנו נכנסים לתמונה מוקדם מאוד בפרויקט, ומלווים את הלקוח מהרגעים הראשונים עד מסירת המפתחות – משתתפים בישיבות תאום תכנון, אחראים להתנהלות מול היועצים, מפיקים תוכניות ופשוט נמצאים שם, מההתחלה ועד הסוף.

בשנים האחרונות ביצענו כמה וכמה פרויקטים מהסוג המדובר, והפידבקים מחמיאים במיוחד. כשטופ דיזיין בניה והשקעות אחראים על כל מעטפת הפרויקט, ללקוח יש שקט נפשי. מזמין העבודה יודע בדיוק כמה יעלה לו הפרויקט, יודע למי לפנות בכל שאלה, וממי יקבל את האחריות המלאה על כל הנעשה בפרויקט.

נתראה בפרויקט הבא!

תכנון-ביצוע – על מה כולם מדברים?

אוהד אלוש, סמנכ"ל הנדסה, טופ דיזיין בניה והשקעות בע"מ, מאי 2020

בעולם הבניה, ישנם כמה סוגים של הסכמי התקשרות בין הלקוח, מזמין העבודה, למבצע. מבחינת אופי ההתחשבנות, הסכם פרויקט בניה יכול להיות הסכם פאושלי או הסכם למדידה, בזה נעסוק במאמר "פאושלי או מדידה – מה ההבדל?", במאמר זה נעסוק בגבולות ותחומי האחריות של הקבלן הראשי.

Aug 2020